CallGet Price
Official Court Interpreting 2017-11-27T22:22:56+00:00

Mahkeme Tercümanlığı

  • Dilmen Tercüme Hizmetleri adli yeminli çevirmenleri başta İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Arapça olmak üzere tüm dillerde güvenilir ve kaliteli mahkeme tercümanlığı hizmeti sunmaktadır.

  • Mahkeme Tercümanlığı Nedir?

    Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri daha doğru ve hızlı şekilde işlemleri yürütebilmek için Türkçe bilmeyen ve davaya konu olan kişilerin ifadelerinde, tanıklıklarında, iddia ve savunmaları esnasında adli çevirmenlik hizmeti talep etmektedir. Mahkeme tercümanlığının temeli Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 202’inci maddesine dayanmaktadır. Bu maddenin birinci fıkrasında “Sanık veya mağdur, meramını anlatabilecek ölçüde Türkçe bilmiyorsa; mahkeme tarafından atanan tercüman aracılığıyla duruşmadaki iddia ve savunmaya ilişkin esaslı noktalar tercüme edilir” denmektedir.

  • Mahkeme tercümanlığı sayesinde Türkçe bilmeyen kişilerin yaşayabileceği muhtemel sorunların önüne geçirilir, daha sağlıklı ve doğru kararlar alınması sağlanır. Bu aşamada tercüman mahkeme hakimi ve cumhuriyet savcısı tarafından atanabilmektedir.

  • Son yapılan ek düzenlemeyle mahkeme tercümanları artık adlî yargı adalet komisyonlarınca her yıl düzenlenen listede yer alan kişiler arasından seçilmektedirler. Cumhuriyet savcıları ve hâkimler yalnız bulundukları il bakımından oluşturulmuş listelerden değil, diğer illerde oluşturulmuş listelerden de tercüman seçebilmektedir.

  • Duruşma esnasında yapılacak bir sözlü tercümede, adli yeminli tercümanın mahkemenin günü ve saatinde hazır şekilde bulunması, kimliğini ve adli yemin zaptını mahkeme birimlerine sunması gerekir.

Noter Yeminli ve Resmi Onaylı Tercümeler

Noter yeminli tercümanlarımız tarafından gerçekleştirilen çevirileriniz, talep edilmesi durumunda noter tasdiki ve apostil onayı işlemleri yapılarak tarafınıza sunulmaktadır.

devamı...

Sözlü Tercüme Projeleri

Gerek ardıl gerekse simültane (eş zamanlı) tercüme ihtiyaçlarınızda profesyonel ve deneyimli ekibimiz ile size en kaliteli hizmeti sunuyoruz. Simültane ses sistemi konusunda da destek vererek tam bir hizmet paketi sunuyoruz.

devamı...

Multimedya Çevirisi

Dilmen Tercüme Hizmetleri, multimedya yazılımları kullanılarak hazırlamış olduğunuz video, film, sunum, grafik ve diğer formatlardaki dosyalarınızın tercümelerini gerçekleştirerek talep edilmesi durumunda orijinal formatında teslim etmektedir.

devamı...
error: İçeriğin tüm hakları saklıdır !!